W dniach 15-18 kwietnia 2024 r. przedstawiciele Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" wzięli udział w wyjeździe szkoleniowo-integracyjny na Podlasie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca. Grupę z Drzewicy reprezentowali: Dominik Niemirski, ambasadorka kampanii społecznej „Twoje słowa. Moja godność” Zdzisława Majchrowska, Maria Madej. Wyjazd był czasem, który pozwolił uczestnikom pobyć ze sobą, zaplanować kolejne wspólne działania na przyszłość i naładować akumulatory. Wyjazd został zrealizowany w ramach rozwoju instytucjonalnego projektu „Twoje słowa. Moja godność” sfinansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” będzie realizatorem dwóch zadań publicznych Gminy Poświętne z zakresu pomocy społecznej.  Umowy powierzające realizację zadań zostały podpisane na początku marca przez wójta Gminy Poświętne Michała Franasa prezesa Drzewickiego Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" Dominika Niemirskiego. Pierwszym z powierzonych zadań jest program pt. " ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2024". Program zakłada wsparcie osób niepełnosprawnych w zakresie usług asystenckich dla 4 osób. W ramach programu asystencji osobiści będą pomagać uczestnikom w wykonywaniu codziennych czynności, wychodzeniu czy powrocie do domu, a także posłużą pomocą w czasie podróży oraz pomogą w zrealizowaniu pilnych spraw. Drugim z realizowanych programów jest program pn. "OPIEKA WYTCHNIENIOWA DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2024", który ma na celu zapewnienie wsparcia dla członków rodzin lub opiekunów osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Do programu zostanie wytypowanych 5 rodzin. Usługi opieki wytchnieniowej świadczone będą bezpośrednio w miejscu zamieszkania osoby zakwalifikowanej do programu, w ramach pobytu dziennego. Realizacja programu przyczyni się do zapewnienia okresowego wsparcia w zabezpieczeniu potrzeb osób niepełnosprawnych, w zastępstwie członków rodzin lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Odciążenie od codziennych obowiązków umożliwi członkom rodzin lub opiekunom wykorzystanie wolnego czasu na odpoczynek, regenerację oraz zadbanie o własne zdrowie. Zadania te są współfinansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego, pozyskanych przez Gminę Poświętne za pośrednictwem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Dotacja dla naszego stowarzyszenia to łącznie 174.240 zł, w tym 165.240 zł ze środków Funduszu Solidarnościowego.

W dniach 12 i 13 lutego 2024 r. w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyły się międzypokoleniowe warsztaty ogrodnicze. W spotkaniu wzięli udział seniorzy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Sala konferencyjna RCK, za sprawą Centrum Ogrodniczego Dobrobud w Drzewicy oraz partnerów wydarzenia, zamieniła się w prawdziwy ogród. Na stole królowały kwiaty, a wokół drzewa, krzewy i sprzęt ogrodniczy. Była iście wiosenna atmosfera. Gościem specjalnym pierwszego dnia warsztatów był znany dziennikarz, współtwórca programu "Rok w ogrodzie" , twórca programu "Laur dla Ogrodnika" w TVP1 a także autor książek o tematyce ogrodniczej - Witold Czuksanow. Podczas swojej prezentacji przypomniał uczestnikom spotkania o rozpoczynających się pracach wiosennych w ogrodzie, a następnie zaprosił uczestników do wspólnego sadzenia kwiatów. W warsztatach wziął również udział Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który podziękował za organizację spotkania i jego wymiar międzypokoleniowy. Drugi dzień warsztatów poświęcony był prezentacji na temat ochrony ogrodu. Uczestnicy spotkania rozmawiali o rodzajach szkodników i stworzeniach użytecznych, a także o chorobach roślin. Następnie przystąpili do wykonania poidełek dla zwierząt. Nie mogło zabraknąć również prac ziemnych. Uczestnicy warsztatów zasiali koper, pietruszkę, mikrolistki, kwiat onętek, złocień oraz rzeżuchę. Warsztaty międzypokoleniowe zakończyły się wyjątkowym akcentem. Uczestnicy wspólnie zasadzili drzewo. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i aktywny udział w warsztatach. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Ogrodniczego Dobrobud w Drzewicy oraz Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.

W niedzielny poranek, 28 stycznia 2024 r. kilkudziesięciu wolontariuszy 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zrzeszonych przy drzewickim Sztabie wyruszyło w teren. Przed wyjściem w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyło się krótkie spotkanie podczas którego szef Sztabu Dominik Niemirski przypomniał wolontariuszom zasady zbiórki. O bezpieczeństwie w trakcie akcji mówili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Opocznie – dzielnicowi mł. asp. Anna Kucharska–Balcerak oraz asp. szt. Paweł Janik. Do późnych godzin popołudniowych datki na rzecz Orkiestry zbierano w kilkunastu miejscowościach na terenie powiatów opoczyńskiego i przysuskiego, w: Drzewicy, Radzicach Dużych, Domasznie, Sołku, Libiszowie, Poświętnem, Odrzywole, Bielinach, Nieznamierowicach, Rusinowie i Zychorzynie. Zgodnie z drzewicką tradycją, po południu – o godz. 16 – w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy rozpoczęła się część artystyczna z koncertami, prezentacjami, pokazami i licytacjami. Publiczność zebrana w sali widowiskowej oklaskiwała występy artystów z RCK: Młodzieżowej Orkiestry Dętej, grup tanecznych „Minionki”, „Skrzaty”, „Ewakuacja” i „Red Lips”, zespołu „Jakoś to będzie” oraz Zespołów Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” i „Mali Drzewiczanie”. W przerwach między koncertami wolontariusze prowadzili licytacje na rzecz WOŚP. Oprócz orkiestrowych gadżetów do nabycia były m.in.: wytwory rękodzieła, obrazy, vouchery oraz zestawy gadżetów przekazane przez lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszenia oraz instytucje. Drzewicki Sztab WOŚP i w tym roku, dzięki wsparciu ze strony firmy Ceramika Paradyż, otrzymał na licytację jedną z dwudziestu pięciu płytek ceramicznych wyprodukowanych specjalnie na 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Płytę z limitowanej serii wylicytował burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Darczyńcy mogli wspierać Fundację wrzucając pieniądze do puszki lub korzystając z terminala płatniczego. Licytacje zakończyły się wynikiem 7.980 zł. Dodatkową atrakcją Finału w Drzewicy była możliwość przejażdżki konno, którą zapewnili członkowie Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940. Pyszą grochówką częstowały wolontariuszki Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń’, a słodki poczęstunek – także bardzo smaczny – przygotowały panie z Koła Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” w Drzewicy. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się tradycyjnym „światełkiem do nieba”, które rozbłysnęło o godz. 20 za budynkiem RCK. Z przyjemnością informujemy, że ze wstępnych obliczeń wynika iż dzięki hojności mieszkańców, zaangażowaniu wolontariuszy, sponsorów, partnerów, zespołów oraz wszystkich ludzi dobrej woli udało się zebrać 35.462,36 zł. Dziękujemy za wasze otwarte serca, za to, że tak chętnie wspieraliście naszych wolontariuszy w terenie, że byliście razem z nami w Regionalnym Centrum Kultury – podsumował szef Sztabu Dominik Niemirski.

W sobotę, 6 stycznia 2024 roku ulicami Drzewicy przeszedł po raz siódmy Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń", Parafię św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Gminę Drzewica. Tegoroczny Orszak po hasłem „W jasełkach leży!” rozpoczął się po uroczystej mszy świętej, odprawionej o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Łukasza. Zgromadził dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, którzy po wyjściu ze świątyni otrzymali korony i okolicznościowe śpiewniki. Największe zainteresowanie towarzyszyło rzecz jasna Trzem Królom. W postaci „Mędrców ze Wschodu” wcielili się Jan Dąbrowski, Stanisław Madej i Ryszard Szcześniak. Po mszy zabezpieczana przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Opocznie i druhów OSP Drzewica kolumna ruszyła w drogę. Na czele szli asystujący Trzem Królom strażacy, trzymający w dłoniach gwiazdę i chorągwie. Wśród świętujących nie zabrakło Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego oraz Zastępy Burmistrza i jednocześnie Prezesa DCW „Ofiarna dłoń” Dominika Niemirskiego. W radosnej atmosferze, przy wspólnym kolędowaniu, Orszak szedł ulicami Drzewicy. Na trasie Orszaku pojawiły się w tym roku trzy przystanki, które spowodowane były scenkami tematycznymi. Pierwsza z nich została odegrana na Placu Tadeusza Kościuszki przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Drugą scenkę przygotowali mieszkańcy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy i to właśnie przy bramie DPS Orszak zatrzymał się po raz drugi. Ostatnia scenka, przy Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, należała do dzieci z Przedszkola Samorządowego w Drzewicy. Orszakowy korowód zakończył przemarsz docierając do Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. W sali widowiskowej uczestnicy Orszaku zostali powitani przez dyrektora RCK Alinę Szymańską i ks. Michała Kopcińskiego, a także otrzymali najlepsze życzenia noworoczne od Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego. Artystyczną część uroczystości stanowił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z RCK. Zgodnie z tradycją podczas występu „Mędrcy ze Wchodu” oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. W ten chłodny dzień, rozgrzewającą pyszną kwaśnicę serwowały uczestnikom Orszaku wolontariuszki DCW. Naszym partnerom serdecznie dziękujemy za współpracę przy organizacji siódmego Orszaku Trzech Króli, a mieszkańcom i gościom za udział w wydarzeniu.

 

W czwartek, 21 grudnia 2023 r. osoby starsze, samotne i niepełnosprawne z terenu Gminy Drzewica wzięły udział w VIII Wieczerzy Wigilijnej zorganizowanej przez Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń", Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki” w Drzewicy, Gminę Drzewica oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy. Spotkanie stanowiło znakomitą okazję, by w tym wyjątkowym, przedświątecznym okresie osoby samotne, starsze czy z niepełnosprawnościami mogły poczuć magię Bożego Narodzenia, spędzając wspólnie czas w radosnej, rodzinnej atmosferze. Uroczystość mająca miejsce w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy zgromadziła kilkadziesiąt osób. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Gminy Drzewca oraz szefów instytucji i organizacji pomocowych. Zgromadzonych powitał Prezes DCW "Ofiarna dłoń", Zastępca Burmistrza Drzewicy Dominik Niemirski. Życzenia na Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy 2024 Rok złożył Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, dziękując organizatorom za kontynuowanie cennej inicjatywy. Po modlitwie, którą poprowadził ks. Michał Kopciński z Parafii pw. św. Łukasza w Drzewicy, zebrani połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wieczerzy przygotowanej przez niezawodne panie z KGM „Drzewiczanki”. Na stołach królowały wigilijne potrawy, natomiast po budynku Regionalnego Centrum Kultury rozchodziły się dźwięki wspólnego kolędowania. Na zakończenie bardzo miłego i wzruszającego spotkania jego uczestnicy zostali obdarowani świątecznymi prezentami. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. "RÓWNE SZANSE 2023" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

www.lodzkie.pl