W czwartek, 26 sierpnia 2021 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Drzewicy odbyło się XIX Walne Zebranie Członków Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Uczestnicy zebrania zatwierdzili sprawozdanie finansowe i merytoryczne za rok 2020, a także, na wniosek Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Katarzyny Barul, udzielili absolutorium Członkom Zarządu. Następnie przystąpili do procedury wyboru władz stowarzyszenia na VI kadencję, która przypada na lata 2021-2024. W związku z wprowadzonymi zmianami w statucie, Zarząd Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” będzie składał się z jednego Członka, który będzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Komisja Rewizyjna została zwiększona z 4 do 7 członków. Walne Zebranie na Prezesa Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” wybrało po raz kolejny Dominika Niemirskiego, który uzyskał jednogłośne poparcie. Dominik Niemirski pełni funkcję Prezesa od 2010 roku. Komisję Rewizyjną stanowią: Katarzyna Barul, Krzysztof Tyka, Bożena Sarwa, Monika Czarnecka, Anna Stefańska, Edyta Stobieniecka i Anna Frączak.

W środę, 25 sierpnia 2021 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Drzewicy odbyło się spotkanie podsumowujące realizację zadania publicznego pod tytułem „Zapewnienie przyrządów samowspomagających dla osób z niepełnosprawnością” współfinansowanego ze środków Powiatu Opoczyńskiego. Realizatorem zadania było Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Epidemia koronawirusa w dużym stopniu ograniczyła dostęp do opieki medycznej – szczególnie mocno dotknęło to obszaru rehabilitacji. Zadanie realizowane przez DCW „Ofiarna dłoń” jest odpowiedzią na problemy zgłaszane przez środowisko fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, którzy wspólnie podkreślają, że rehabilitacja jest konieczna nawet w czasie pandemii – procesów gojenia się tkanek nie można „odłożyć na później”. Na spotkanie przybyły osoby, które otrzymały pomoc w formie sprzętu wspomagającego proces rehabilitacji w warunkach domowych, a także goście. Starostę Powiatu Opoczyńskiego reprezentowała radna Rady Powiatu, przewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Pani Grażyna Wójcik, wśród przybyłych gości byli również dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy Pani Janina Iwona Rosłaniec oraz wicedyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy Pani Anna Niemczyk-Więckowska. Uczestników spotkania powitał Prezes DCW „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski. W swoim krótkim wystąpieniu przybliżył cele zadania publicznego oraz podziękował za współpracę i wsparcie, które stowarzyszenie otrzymuje z Powiatu Opoczyńskiego, Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy. Następnie głos zabrał Wiceprezes DCW „Ofiarna dłoń” Krzysztof Tyka, który w formie prezentacji przybliżył uczestnikom spotkania korzyści płynące z aktywności fizycznej, a także zasady prawidłowego wykonywania ćwiczeń i korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego. Spotkanie zakończyło się przekazaniem urządzeń samowspomagających. W ramach zadania Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” wydało 26 rotorów i 17 mat rehabilitacyjnych.

Za nami kolejne działanie w ramach zadania publicznego pod tytułem „Turystyczna ziemia Drzewicka” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego. W sobotę, 21 sierpnia 2021 r. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zorganizowało rajd rowerowy po Gminie Drzewica. Uczestnicy wyprawy rowerowej zgromadzili się o godz. 13.00 pod Urzędem Miejskim w Drzewicy, gdzie wszystkich powitał Prezes DCW Dominik Niemirski. Kolumna pokonała trasę około 28 km przy asyście funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebinie. Na trasie uczestnicy rajdu zatrzymali się na dwóch odpoczynkach, by zregenerować siły na dalszą drogę. Rajd rowerowy zakończył się ogniskiem na kempingu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzewicy. Podczas ogniska Prezes DCW podziękował wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie, a funkcjonariuszom Policji oraz druhowi z OSP w Trzebinie za czuwanie nad bezpieczeństwem na trasie. Przystąpił również do wręczenia drobnych upominków rzeczowych dla uczestników rajdu, które trafiły do wylosowanych szczęśliwców. Uczestnikom rajdu sprzyjała nie tylko wspaniała pogoda, ale również świetna atmosfera. Serdecznie dziękujemy! Za udostępnienie miejsca na ognisko składamy serdeczne podziękowania dla Pana Przemysława Kmity, właściciela Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzewicy.

Edukacja to jedna z dziedzin życia społecznego, które pandemia COVID-19 dotknęła najmocniej. To – obok ochrony zdrowia – najważniejsza usługa publiczna. Według ostatnich badań Centrum Cyfrowego 48 proc. badanych nauczycieli zarówno szkół podstawowych, jak i liceów i techników wskazało, że w edukacji zdalnej nie uczestniczy, co najmniej jedno z ich uczniów i uczennic. W szkołach branżowych ten problem jest jeszcze większy – wskazało na niego aż 58 proc. badanych. Nauka bez codziennego bezpośredniego kontaktu uczniów z nauczycielami i wychowawcami, a także bez wspólnej pracy w klasie była dla większości trudnym wyzwaniem. Mimo wysiłków szkół i nauczycieli, którzy sami w szybkim tempie zdobywali cyfrowe umiejętności, powstały duże zaległości programowe. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” dostrzegając problem, dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu ze środków Województwa Łódzkiego postanowiło przystąpić do realizacji zadania publicznego pod tytułem „MOJA RODZINA”. Celem zadania jest tworzenie dobrych warunków do funkcjonowania rodzin, wczesne przeciwdziałanie kryzysowi rodziny oraz skuteczna pomoc rodzinom znajdującym się w utrwalonym kryzysie. W tym roku zadanie to będzie realizowane m.in. poprzez utworzeniu 10 punktów zapewniających wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży na terenie powiatu opoczyńskiego. We wtorek, 17 sierpnia 2021 r. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” przekazało Partnerom pierwsze umowy o zorganizowanie zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci i młodzieży. Wśród nich są placówki oświatowe z terenu gmin: Drzewica, Opoczno, Białaczów, Mniszków, Poświętne. Zajęcia wspomagające będą realizowane w okresie wrzesień – grudzień 2021 r.

Epidemia koronawirusa w dużym stopniu ograniczyła dostęp do opieki medycznej – szczególnie mocno dotknęło to obszaru rehabilitacji. Fizjoterapeuci biją na alarm, że rehabilitacja jest konieczna nawet w czasie epidemii – procesów gojenia się tkanek nie można „odłożyć na później”. Dotyczy to zarówno pacjentów przygotowujących się do operacji, jak i tych po zabiegach, a także borykających się z problemami bólowymi na co dzień. Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” dostrzegając problem, dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu ze środków Województwa Łódzkiego postanowiło przystąpić do realizacji zadania publicznego pod tytułem „Powszechna rehabilitacja”. W ramach zadania, bezpłatne wsparcie dla osób z niepełnosprawnością, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w formie indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz grupowej rehabilitacji ruchowej otrzymają mieszkańcy Gminy Drzewica oraz Gminy Poświętne. Stosowne porozumienia o współpracy z Prezesem Zarządu Dominikiem Niemirskim podpisali samorządowcy reprezentujący gminy – Burmistrz Drzewicy Pan Janusz Reszelewski oraz Wójt Gminy Poświętne Pan Michał Franas. Wsparcie przy realizacji zadania zapewnią ośrodki pomocy społecznej, które będą prowadziły proces rekrutacji uczestników. Pierwsze zabiegi wspomagające osoby z niepełnosprawnością zostaną zrealizowane już we wrześniu.

Przez cztery dni, w terminie od 22 do 25 lipca 2021 r. Drzewiczanie zwiedzali niezwykle urokliwe i atrakcyjne zakątki Beskidu Śląskiego. Wyjazd edukacyjny zorganizowany przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” był zadaniem zrealizowanym w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Bogaty program wyjazdu przyczynił się do wszechstronnego rozwoju jego uczestników, pobudzenia ich aktywności społecznej oraz podniesienia wiedzy w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Pierwszy dzień wyjazdu zakładał pobyt na Ziemi Żywieckiej. Mimo zmęczenia po długiej podróży, uczestnicy wyjazdu zwiedzili centrum Żywca oraz udali się kolejką linowo-terenową na górę Żar. Dzień drugi poświęcony był atrakcjom znajdującym się na Pogórzu Śląskim. Grupa odwiedziła cztery miasta – Bielsko-Białą, Skoczów, Ustroń i Cieszyn, w których znajdują się liczne zabytkowe obiekty. Głównym celem wyjazdu była jednak wizyta w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego obejmującym porośnięte lasem pasma górskie Czantorii oraz Baraniej Góry. Na terenie parku znajdują się także źródła dwóch potoków dających początek Wiśle – Białej i Czarnej Wisełki. Trzeci dzień wyjazdu poświęcony był więc w całości na obcowanie z przyrodą. Całodniowa wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu Barania Góra o wysokości 1220 m, który znajduje się w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Jest to drugi po Skrzycznem, pod względem wysokości, szczyt tego pasma. Intensywny dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym grupy przy ognisku. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej do domu, uczestnicy wyjazdu zatrzymali się na Jasnej Górze, by podziękować za bezpiecznie i szczęśliwie spędzony czas, a także piękną pogodę. Grupa wzięła udział we mszy świętej sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej Częstochowskiej. Serdecznie dziękujemy za udział w wyjeździe i wspaniałą atmosferę.