Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zakończyło realizację kolejnego działania zapewniającego wsparcie obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski. Działanie polegające na przygotowaniu wyprawki szkolnej dla dzieci zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „WSPARCIE SPOŁECZNE DLA OBYWATELI UKRAINY” współfinansowanego ze środków Programu Województwa Łódzkiego „Moce nadŁódzkie”. Pomoc została przekazana dzięki współpracy z naszymi partnerami – Gminą Drzewica, Gminą Opoczno oraz Gminą Poświętne. Dziękujemy za współpracę przy realizacji zadania. Dzieciom z Ukrainy przebywającym na terytorium Polski życzymy powodzenia w szkole.

W niedzielę, 4 września 2022 r. w parku na Placu Wolności w Drzewicy odbył się Międzypokoleniowy Piknik "Aktywni Seniorzy", zorganizowany przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” we współpracy z Gminą Drzewica i Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Bogaty program festynu obejmował nie tylko atrakcje dla całych rodzin, ale również badania i konsultacje medyczne. Niedzielny festyn stanowił znakomitą okazję do integracji międzypokoleniowej, gromadząc liczne grono dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Każdy, kto między godziną 10:00 a 14:00 odwiedził drzewicki park, mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ wachlarz przygotowanych atrakcji był bardzo szeroki. Na najmłodszych mieszkańców czekali animatorzy zachęcający do różnorodnych zabaw, konkursów sprawnościowych i warsztatów twórczych. Były tańce integracyjne, zumba oraz gimnastyka przy muzyce. Nie zabrakło  dmuchańców, malowania twarzy i puszczania wielkich baniek mydlanych. Rodzinnej integracji towarzyszyła promocja zdrowia oraz aktywnego stylu życia. Na stanowiskach Przychodni Rejonowej w Drzewicy, Przychodni „Dom-Med” w Jelni i Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy prowadzono bezpłatne badania i konsultacje medyczne. Stoiska Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy oraz Dziennego Domu Senior+ i Klubu Seniora w Drzewicy informowały o działaniach podejmowanych na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Z kolei studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy promowali speed-ball. Po tylu aktywnościach wyśmienicie smakował poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki”, serwujące m.in. regionalne przysmaki, potrawy z grilla i owoce. W trakcie wydarzenia lokalna ambasadorka kampanii „TWOJE SŁOWA. MOJA GODNOŚĆ.” Zdzisława Majchrowska promowała również działania związane z przeciwdziałaniem dziadurzeniu realizowane przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca, w ramach projektu „Język wobec starości szacunek w praktyce” finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele–Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Udanemu piknikowi, który spełnił wszystkie zakładane cele, towarzyszyła nie tyko sympatyczna, rodzinna atmosfera, ale również piękna, słoneczna aura. Działanie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pt. „Aktywni Seniorzy” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego, za pośrednictwem Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Drzewicy prowadzi rekrutację uczestników zadania publicznego pt. „UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W WARUNKACH DOMOWYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego. W ramach zadania można ubiegać się o udzielenie pomocy w formie świadczeń zdrowotnych w warunkach domowych udzielanych przez: rehabilitanta, pielęgniarkę, opiekuna. Uczestnikiem zadania może być 10 mieszkańców Gminy Drzewica znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z powodu wskazanego w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, 2270, z 2022 r. poz. 1, 66, 1079) chorujących na Alzheimera lub inne choroby otępienne. Za grupę osób najbardziej potrzebujących, do której będzie skierowana pomoc uznaje się w szczególności osoby samotne, osoby starsze oraz osoby, których dochód w odniesieniu do kryterium dochodowego określonego na podstawie art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, 2270, z 2022 r. poz. 1, 66, 1079) nie przekracza 100%. Z pomocy nie mogą skorzystać osoby, które objęte są usługami opiekuńczymi realizowanymi przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy oraz Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Drzewicy. Podstawą do przyznania pomocy w ramach zadania jest wniosek potwierdzony przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika do którego należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające potrzebę objęcia pomocą w formie świadczeń zdrowotnych w warunkach domowych. Wniosek o udzielenie pomocy należy złożyć za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy. Telefony kontaktowe: 48 375 79 84, 48 375 79 85, 48 375 67 96, 48 375 79 17.

We wtorek, 19 lipca 2022 r. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyło się spotkanie w trakcie którego w sposób oficjalny zostały podpisane umowy zapewniające rządowe wsparcie na realizację zadania publicznego pt. „Pomoc w wychodzeniu z bezdomności”. Dotację otrzymało 13 podmiotów zajmujących się osobami w kryzysie bezdomności na terenie województwa łódzkiego, w tym Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Stowarzyszenie reprezentował Prezes Zarządu Dominik Niemirski. W trakcie spotkania Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński podkreślił - chciałbym wyrazić wdzięczność za Państwa codzienną pracę na rzecz osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Działając z potrzeby serca, niosą Państwo bezinteresowną i wielowymiarową pomoc tym, którzy szczególnie jej potrzebują. Państwa wrażliwość na problemy społeczne, zaangażowanie i empatia są dla nas wspaniałym źródłem inspiracji. Jestem przekonany, iż przyznane Państwu dotacje pozwolą skuteczniej i w większym zakresie pomagać osobom bezdomnym. Umowy zostały podpisane w obecności radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Janusza Ciesielskiego, który reprezentował Posła na Sejm RP Roberta Telusa.

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” we współpracy z Gminą Drzewica rozszerzyło ofertę pomocy mieszkańcom o kolejną formę wsparcia. Od poniedziałku, 11 lipca 2022 r. w Drzewicy rozpoczął funkcjonowanie Punkt Pomocy Osobom Uzależnionym. Do zadań punktu będzie należało m.in.: motywowanie osób uzależnionych do podjęcia leczenia oraz psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego, motywowanie osób współuzależnionych do ewentualnego podjęcia psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego, wspomaganie osób pijących ryzykownie i szkodliwie w podjęciu decyzji w sprawie zmiany szkodliwego wzoru picia, udzielanie wsparcia osobom po zakończonej psychoterapii poprzez rozmowy podtrzymujące lub udział w grupach wsparcia, inicjowanie interwencji w przypadku rozpoznania zjawiska przemocy w rodzinie poprzez udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy, gromadzenie aktualnych informacji o miejscach pomocy oraz kompetencjach służb i instytucji z terenu gminy, zajmujących się systemową pomocą dla rodziny. Punkt Pomocy Osobom Uzależnionym oferuje mieszkańcom Gminy Drzewica wsparcie w formie porad i konsultacji z psychoterapeutą oraz specjalistą psychoterapii uzależnień przez trzy dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Osoby zainteresowane pomocą zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy. Punkt Pomocy Osobom Uzależnionym w Drzewicy powstał w ramach zadania publicznego „Zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu” współfinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego.

Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” zakończyło realizację zadania publicznego pt. „Pomoc na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych konfliktem zbrojonym na terytorium Ukrainy”. Umowa na realizację zadania została zawarta 21 czerwca 2022 r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Wojewodę Łódzkiego Pana Tobiasza Bocheńskiego a Drzewickim Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” reprezentowanym przez Prezesa Dominika Niemirskiego. Stowarzyszenie przystępując do realizacji zadania nawiązało współpracę z pięcioma gminami z terenu powiatu opoczyńskiego – Białaczów, Drzewica, Mniszków, Opoczno, Poświętne. Pomoc rzeczowa w formie pakietów z artykułami spożywczymi oraz środkami czystości i higieny osobistej trafiła do 100 obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego powiatu. Realizacja zadania była możliwa dzięki pozytywnej rekomendacji Starosty Powiatu Opoczyńskiego Pana Marcina Baranowskiego oraz aprobacie Wojewody Łódzkiego Pana Tobiasza Bocheńskiego. Dziękujemy za wsparcie a gminom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, dziękujemy za współpracę przy realizacji zadania.